RESERVIS OHVITSERIDE VÄLJAÕPE


Eesti Kaitsevägi on üles ehitatud reservarmee mudelile, see tähendab, et sõjaaja struktuur ja personali vajadused on kordades suuremad kui rahuajal. Sõjaaja struktuuri üksustele nagu pataljoni-, brigaadi- ja diviisi staapidesse ei saa inimesi ette valmistada läbi ajateenistuse. Sellistele ametikohtadele, mis nõuavad väga kindlat erialast ettevalmistust ja kogemust, otsib Kaitsevägi inimesi reservide seast ja tsiviilsektorist, et koolitada neid vastavate staapide reservohvitserideks. 

Allpool olevad kursused viivad täies mahus läbi Kaitsevägi, Kaitseliit ja liitlasriikide haridusasutused, Eesti Reservohvitseride Kogu on aga partneriks Kaitseressurside Ametile (KRA) ja Kaitseväele vajalike inimeste leidmisel ja suunamisel kursustele.

Täiendavate küsimuste korral palume pöörduda EROK peasekretäri poole aadressile info@erok.ee. 



NOOREMSTAABIOHVITSERI KURSUS (NSOK) - Kaitseväe Akadeemia

Eesmärk: valmistada Kaitseväele ja Kaitseliidule nooremstaabiohvitsere ning arendada kursuslaste oskuseid pataljoni lahingutegevuse planeerimisest ja lahingujuhtimisest staabiohvitserina.
Ülesehitus ja ajakava: täiskoormusega õpe 5 nädalat. Õppetöö toimub 4 nädalat novembrist detsembrini ning 1 nädal veebruaris Kaitseväe Akadeemias, Tartus. 
Kandideerimistingimused: kõrgharidus. Kui ajateenistusest on möödas rohkem kui 5 aastat, siis tuleb läbida staabiohvitseri sõjaline baaskursus (SOSBK), mis toimub 1 kuu järjest, Võrus. Antud kursus võimaldab kandideerida ka mitte ohvitseridel.
Kandideerimine: avaneb tavaliselt märtsis ning kestab kuni aprillini. Kandideerimine kuulutatakse välja EROK liikmetele siselistis. Pärast seda toimub kandidaatide sobivuse hindamine EROK juhatuse ja KRA poolt ning nende reaalne sidumine konkreetse ametikohaga üksuste koosseisus.
Kursusele lubatud kandidaatide arv: 2 isikut
Lõpetamisel omandatav sõjaväeline kvalifikatsioon: õppekava täies mahus läbimine vastab Kaitseväe ohvitseride sõjaväelise väljaõppe nõuete Ohvitser 1 (OF-1). Õppekava täies mahus täitmine on eelduseks nooremleitnandi auastmele esitamisel.
Rohkem infot siin:
Nooremstaabiohvitseri kursus – Kaitseväe Akadeemia



PATALJONI STAABIOHVITSERI KURSUS (PSOK) - Kaitseliidu kool

Eesmärk: luua tingimused, et kursuslased omandaksid teadmised staabitöö protseduuridest ning tehnikatest, mis võimaldab kursuse läbinul täita staabiohvitseri ülesandeid pataljoni lahingutegevuse planeerimisel ning toetada pataljoniülemat otsuse vastuvõtmisel.
Ülesehitus ja ajakava: õppetöö viiakse läbi 9 nädalavahetuste tsüklitena ainekavade ja tunniplaanide alusel Kaitseliidu kooli väljaõppeplaanis määratud aegadel. Õppetöö toimub Kaitseliidu koolis, Alus, Raplamaal.
Kandideerimistingimused: kursuslane on vähemalt rühmatasemel reservohvitser või tegevväelane (OF-1).
Kandideerimine: avaneb tavaliselt juunis ning kestab kuni augustini. Kandideerimine kuulutatakse välja EROK liikmetele siselistis. Pärast seda toimub kandidaatide sobivuse hindamine EROK juhatuse ja KRA poolt ning nende reaalne sidumine konkreetse ametikohaga üksuste koosseisus.
Kursusele lubatud kandidaatide arv: 3 isikut
Lõpetamisel omandatav sõjaväeline kvalifikatsioon: kursuse osalenule või lõpetanule väljastatakse Kaitseliidu kooli tunnistus koos lisaga. Ainekava mitte täies mahus omandanud kursuslasele väljastatakse tõend läbitud ainetes osalemise kohta. Õppekava täies mahus täitmine on eelduseks kuni kapteni auastmele esitamisel.
Rohkem infot siin:
Pataljoni staabiohvitseri kursus - Kaitseliidu kool



STAABIOHVITSERI KURSUS (SOK) - Kaitseväe Akadeemia

Eesmärk: staabiohvitseri kursuse eesmärk on anda kursuslasele teadmised ja oskused brigaadi ning diviisi staabitöös osalemiseks.
Ülesehitus ja ajakava: õppetöö viiakse läbi 3 moodulina järjest, kokku 12 nädalat. Õppetöö toimub Kaitseväe Akadeemias, Tartus.
Kandideerimistingimused: eelnevalt omandatud kõrghariduse I aste. Eelnevalt läbitud kursus „Pataljoni staabiohvitseri kursus“ või „Nooremstaabiohvitseri kursus“ (sh omistatud ohvitseride sõjaväelise väljaõppe aste 1). 3. Inglise keele oskus NATO STANAG 6001 tasemel 2222 või ALCPT 75 punkti. Edasine teenistus planeeritud jalaväebrigaadi, diviisi või muu sama taseme struktuuriüksuse staabis.
Kandideerimine: esitame kandidaate individuaalses korras. Kandiaadil tuleb võtta ühendust EROK juhatusega, seejärel koostöös KRA-ga leitakse sobiv SA ametikoht, eeldusel, et kohti on kursusel tegevväelaste osas üle ning kandidaat esitatakse kursusele. 
Kursusele lubatud kandidaatide arv: 2 isikut
Lõpetamisel omandatav sõjaväeline kvalifikatsioon: kursuse osalenule või lõpetanule väljastatakse tunnistus koos lisaga. Ainekava mitte täies mahus omandanud kursuslasele väljastatakse tõend läbitud ainetes osalemise kohta. Õppekava täies mahus täitmine on eelduseks majori auastmele esitamisel.
Rohkem infot siin:
https://www.kvak.ee/staabiohvitseri-kursus/



ARMY OPERATIONS COURSE (AOC) - Canadian Army Command and Staff College (CACSC)

Eesmärk: Army Operations Course on mõeldud nooremohvitseride ettevalmistamiseks üksuse/lahingugrupi ja brigaadi tasemel võtmetähtsusega staabipositsioonide ülesannete täitmiseks.
Ülesehitus ja ajakava: õppetöö toimub inglise keeles. Toimub sessioonõppena ühe aasta vältel iseseisva õppena veebikeskkonnas ja kahel korral füüsiliselt CACSC-s, Kanadas.
Kandideerimistingimused: eelnevalt omandatud kõrghariduse I aste. Eelnevalt läbitud kursus „Pataljoni staabiohvitseri kursus“ või „Nooremstaabiohvitseri kursus“ (sh omistatud ohvitseride SVA I). 3. Inglise keele oskus NATO STANAG 6001 tasemel 2222 või ALCPT 75 punkti. Edasine teenistus planeeritud jalaväebrigaadi, diviisi või muu sama taseme struktuuriüksuse staabis.
Kandideerimine: kuulutatakse välja EROK liikmetele siselistis kevadeti. Pärast seda toimub kandidaatide sobivuse hindamine EROK juhatuse ja KRA poolt ning nende reaalne sidumine konkreetse ametikohaga üksuste koosseisus.
Kursusele lubatud kandidaatide arv: 1 isik
Lõpetamisel omandatav sõjaväeline kvalifikatsioon: kursuse osalenule või lõpetanule väljastatakse tunnistus koos lisaga. Ainekava mitte täies mahus omandanud kursuslasele väljastatakse tõend läbitud ainetes osalemise kohta. Õppekava täies mahus täitmine on eelduseks majori auastmele esitamisel.
Rohkem infot siin:

https://www.canada.ca/en/department-national-defence/services/benefits-military/education-training/establishments/command-staff-college.html



Õppenädalavahetus pataljoni staabiohvitseri kursusel Kaitseliidu Koolis.

Õppenädalavahetus pataljoni staabiohvitseri kursusel Kaitseliidu Koolis.

7. veebruaril 2025 toimunud nooremstaabiohvitseri kursuse lõpetajate ühispilt.


MEIE OHVITSERID


Kapten Ilmar Raag (filmirežissöör ja stsenarist): „Miks hakata reservohvitseriks? Mul on tunne, et ühene vastus ei oleks ammendav. Loomulikult algab kõik eeldusest, et Sa tahad kaitsta seda, mis Sulle on oluline. Aga ma ei salga, et kusagil meis istub ka üks ürgne sõdalane, kes tahaks relva näppida. See toob esile teinekord suisa arusaamatut adrenaliinitulva. Ometigi on reservohvitseri kogemus mulle andnud arusaamise, et ohvitser on eelkõige haritud inimene, kes ei lase ennast eksitada lihtsakoelistest loosungitest ja tungidest. Sõjaasjandus on üks kaasaja ühiskonna kõige halvemini mõistetud valdkondi, seda nii ülistamise kui põlastamise mõttes. Alles reservohvitserina olen ma aru saanud, et oma riigi kaitsmine on palju enam, kui ainult relvade täristamine. Kusjuures sõjaväelased saavad sellest aru ilmselt paremini kui tsiviilisikud.“

Lipnik Karl Perens (üliõpilane-arhitekt): „Kaitseliidu pataljoni staabiohvitseride kursus (PSOK) on parim viis viia enda sõjaline karjäär uuele tasemele ohvitseridel, kes on oma allüksusega väljunud kuumast reservist, kuid otsivad uut väljakutsuvat väljundit riigikaitses ning kellel ei ole võimalik kuuks või enamaks ajaks enda argipäeva kohustusi pausile panna.

See ongi PSOK-i peamine eelis: iga kuu üks nädalavahetus on mugav ning realistlik viis omandada teadmised pataljoni taseme planeerimise kohta igal ohvitseril reservis või Kaitseliidus. Loomulikult on ka mitmeid teisi põhjuseid PSOK-il osalemiseks, nagu uute väärtuslike tutvuste loomine, suurem silmaring ja teadmistepagas militaarvaldkonnas ning vaheldus argielule.

Õppenädalavahetused toimuvad enamjaolt reede õhtust kuni pühapäeva lõunani. Tagatud on viisakas magamisase ning külluslikud toidukorrad. Need viimased on vajalikud elemendid muidu tihedas õppegraafikus, kus päevakorras on nii juhtimis- ja esinemisoskuste arendamine kui ka loomulikult pataljoni lahinguplaani väljatöötamine. Eriliseks teebki PSOK-i väljaõppe mitmekülgsus, kus tähelepanuta ei jää miski ühe pataljoni staabiohvitseri oskuste pagasist: olles käinud korra praktikandina suurõppusel pataljoni staabis, näen igal uuel õppenädalavahetusel, kuidas siis veel keerulisena tundunud protsessid ja toimimismeetodid põhjaliku läbiharjutamise tulemusena kiirelt kinnistuvad.

Soovitan igal ohvitseril, kes siiani on tundnud ennast ebakindlalt astuma järgmist sammu enda reservkarjääris, astuma PSOK-i kursusele. Lihtsamat ning põnevamat viisi uute oskuste arendamiseks militaarvaldkonnas annab otsida.“